Stiri Sport După 8 luni de pauză, Emma Răducanu revine pe teren și va debuta în noul an contra Gabrielei Ruse

Emma Răducanu va debuta în turneul WTA de la Auckland, pe data de 2 ianuarie.

Emma Răducanu va da piept cu Gabriela Ruse

Emma Răducanu va da piept cu Gabriela Ruse (26 de ani, #128 WTA), care s-a calificat pe tabloul principal după ce a trecut în ultimul tur al calificărilor de sportiva din Germania, Jule Niemeier, locul 165 mondial, scor 6-0, 3-6, 6-3.

Românca a câștigat cu 6-0, în doar 29 de minute primul set al disputei cu Jule Niemeier, sfertfinalistă la Wimbledon în 2022. Jucătoarea din Germania a revenit și a egalat la seturi, dar Ruse s-a concentrat și nu a mai cedat în setul decisiv în care s-a impus cu 6-3.…