Având în vedere creșterea îngrijorătoare a cazurilor de rujeolă (pojar), precum și numărul mare de spitalizări în secțiile de pediatrie și boli infecțioase al copiilor infectați, Ministerul Sănătății a declarat epidemie de rujeolă la nivel național.
Declararea epidemiei face posibilă vaccinarea copiilor cu vârsta cuprinsă între 9 și 11 luni, precum și recuperarea celor nevaccinați sau cu schema de vaccinare incompletă.
„În acest moment, se înregistrează aproape 2.000 de cazuri la nivel național, în 29 de județe. De asemenea, Ministerul Sănătății va derula o campanie de informare a părinților, împreună cu medicii de familie, pentru o mai bună aderență la programul de vaccinare”, a precizat Ministerul Sănătății într-un comunicat transmis marți seara.…
Adevarul
Adevarul
Adevarul
Adevarul
Adevarul
Adevarul