Numărul cazurilor confirmate de rujeolă a ajuns la 2.942 pe 7 ianuarie, conform datelor publicate de INSP. În ultima săptămână au fost înregistrate 137de cazuri noi de pojar. Epidemia s-a extins în 35 de județe din țară și în municipiul București.
Numărul de cazuri de pojar a crescut de la 2.805 cazuri pe 31 decembrie 2023, la 2.942 de cazuri totale confirmate pe 7 ianuarie 2024.
Mai mult decât atât a fost înregistrat un prim caz de rujeolă și în județul Tulcea. Epidemia s-a extins în 35 de județe din țară și în București, în prezent. La începutul lunii decembrie 2023 cazurile de rujeolă erau prezente în 29 de județe și în București, conform datelor de la Centrul Naţional de Supraveghere şi Control al Bolilor Transmisibile din cadrul Institutului Național de Sănătate Publică (INSP).…
Adevarul
Adevarul
Adevarul
Adevarul
Adevarul
Adevarul