Nutriționistul arădean, Luminița Catană, ne vorbește despre metalele grele din organism și efectele lor asupra sănătății. În unele cazuri, acumularea de metale grele în corp se produce în timp foarte scurt, în altele în ani.
Aceasta spune că și metelele ușoare luate necorespunzător pot afecta organizmul.
„Toată lumea a auzit despre calciu, magneziu și sodiu, dar mai puțini știu că acestea fac parte din metalele ușoare de care organismul are nevoie în cantități relativ mari și sunt benefice atunci când sunt în balanță. Fierul, este un metal greu, dar cu rol important în organism și atunci când scade sub limita are consecințe dramatice. Cuprul este un alt metal greu de care avem nevoie și care susține echilibrul kilogramelor de exemplu, dar în exces aduce prejudicii sănătății noastre. Fierul, seleniul, cuprul, cromul, zincul, manganul, molibdenul, fluorul, cobaltul sunt exemple de metale grele de care organismul are nevoie, așa numitele metale grele esențiale, dar când trec de limita admisă devin nocive pentru organism. De aceea și dozarea suplimentelor se face cu ințelepciune”, spune Luminița Catană.…
Adevarul
Adevarul
Adevarul
Adevarul
Adevarul
Adevarul